Teraz je ten správny čas začať bojovať proti hmyzu

Lietajúci hmyz ako muchy, osy či komáre dokážu preniesť až 4 milióny baktérií. Potenciál pre kontamináciu je všade, kde pristanú a ich prítomnosť je úplne neprijateľná v oblasti hygieny - v priestoroch, kde platia najprísnejšie hygienické pravidlá (kuchyne, reštaurácie, supermarkety a pod.). Sylvania vyrába silný arzenál lámp UV-A, ktoré pritiahnu hmyz tak, že môže byť buď zničený, alebo zneškodnený humánnym spôsobom. Sortiment zahŕňa široké spektrum tvarov a veľkostí hodiacich sa pre každú aplikáciu. UV-A lampy sa dnes však využívajú aj v mnohých spin-off aplikáciách v iných priemyselných odvetviach (napr. aj v kozmetickom biznise, kde sú UV-A rúrky používané do UV lámp na tvrdnutie gélových nechtov).

Sylvania v boji proti hmyzu ponúka skvelé riešenia

Sylvania Blacklight BL368 – Linear & Circline

Nedávne zlepšenie vo fosforovej technológii viedlo k vylepšenej generácii UV-lampy s oveľa vyššou mierou atraktivity pre hmyz. Tento rad, tzv. BL368 má prémiový vysoký rozsah výkonu.

 

Hlavné vylepšenia:

1. Rozloženie energie BL368 lampy je v oveľa užšom pásme sústredené okolo spektrálneho vrcholu na 368nm. To je široko akceptované ako najdôležitejšia frekvencia na prilákanie lietajúceho hmyzu. Žiarenie pri 368nm je dvakrát silnejšie ako u BL350 trubiek – z tohto dôvodu lampa priťahuje oveľa viac hmyzu.

2. Výrazne znížená amortizácia UV-A výkonu počas životnosti. Po 5 000 hodinách prevádzky, si lampa udržuje 80% svojej pôvodnej 100% výkonnosti. Výsledkom toho je, že pracuje dlhšie a lepšie v priebehu celej sezóny.
Lampy existujú v lineárnej, kruhovej a kompaktnej verzii.

Sú elektricky a rozmerovo ekvivalentné k iným žiarivkám podobných vlastností. Okrem lapania hmyzu sú teraz rozšírené aplikácie pre diazo tlačiarenské stroje, chemické spracovanie, foto polymerizácie a detekciu minerálov. Nová aplikácia, predovšetkým pre kompaktné lampy, je zariadenie na schnutie/tvrdnutie nechtov. Sylvania kompaktná BL-lampa zaručuje, že proces sušenia netrvá dlhšie ako 2 minúty. Výsledkom sú prirodzene žiariace a silné nechty.

Blacklight Toughcoat™

Ďalším úžasným produktom od Sylvanie sú lampy Toughcoat ™, ktoré sú odolné proti roztriešteniu Blacklight lampy, čím zaručujú vynikajúcu retenciu fragmentu v prípade rozbitia. Rúrky sú potiahnuté ochranným teflónom FEP. Tento povlak sa líši od bežnej PET polyméry v tom, že prenáša až 97% UV žiarenia tak, aby bol zaistený maximálny účinok atraktivity pre hmyz.

Prečo používať lampy Toughcoat ™?

Najmä pre ich schopnosť zadržať črepiny v prípade poškodenia. V mnohých spoločnostiach, najmä tých, ktoré pôsobia v potravinárskej oblasť (i reštaurácie), hrozí skutočné riziko kontaminácie sklom a ortuťou. Ochranná FEP povrchová úprava spĺňa IEC60068-2-75, obstála v skúške kyvadlovým kladivom (5 J), ale aj v teste pádu zo 4 metrov, čo dokazuje vynikajúce zadržanie skla v prípade náhodného poškodenia žiarivky. Navyše, priepustnosť 97 % UV-A FEP udržuje maximálne vábenie pre hmyz. Nedochádza k zafarbovaniu alebo zažltnutiu povrchovej úpravy odolnej proti rozbitiu v priebehu celej životnosti žiarivky (> 10 000 hodín). V priebehu životnosti nedochádza k degradácii FEP materiálu.Využitie Toughcoat ™

• Vábenie hmyzu v reštauráciách, kuchyniach, obchodoch s potravinami, supermarketoch
• Závody na spracovanie potravín
• Farmaceutický priemysel
• Všade tam, kde je potrebné výrazne znížené riziko kontaminácie sklom a ortuťou – pomáha predchádzať zraneniam a strate výrobného času.

 

AKO LAPAČE HMYZU FUNGUJÚ?

Všetky lapače hmyzu sú zamerané na základný fenomén, a to, že lietajúci hmyz je priťahovaný dlhou vlnou UV-A žiarenia. Za účelom maximalizácie efektívnosti pascí, potrebujeme hlbšie porozumenie, kedy a prečo je hmyz priťahovaný.

Vysvetlime si to na príklade komárov – proces začína s prípravou na príchod nových jedincov. Matka komára kladie vajíčka na tmavom a vlhkom mieste, kde noví jedinci budú mať prístrešie počas dozrievania. Voľba lokality je veľmi dôležitá, pretože čerstvo vyliahnutý hmyz je obzvlášť náchylný k dehydratácii. V skutočnosti po vyliahnutí, môžu vychádzať von len v neprítomnosti slnečných lúčov, ktoré spôsobujú dehydratáciu a smrť. Vzhľadom na to, že sa môžu objaviť len v tme, ich oči sa vyvinuli ako obzvlášť citlivé na nízke úrovne UV-A žiarenia počas noci. Prirodzený inštinkt ich ženie smerom k lepšie osvetleným oblastiam, kde môžu vidieť ľahšie – a práve tieto oblasti môžu byť vyrobené umelo pomocou lámp UV-A.

Ako mladý hmyz dospieva, jeho odolnosť voči nebezpečenstvu dehydratácie začne posilňovať. Nakoniec je schopný lietať aj v podvečer počas vyššej úrovne slnečného žiarenia, a jeho oči začnú strácať svoju UV citlivosť. Potom je zrejmé, že účinnosť UV pascí funguje najlepšie s mladšími jedincami hmyzu. V čase, keď sú samice pripravené klásť svoje vlastné vajíčka, ich citlivosť na UV žiarenie je úplne preč. Namiesto toho prevláda strhujúci smäd po krvi, ktorý v nich vyvoláva vôňa a teplo ľudských a zvieracích tiel. Avšak samička túži nájsť bezpečné miesto, kam nakladie vajíčka, a tak ju prirodzený inštinkt bude priťahovať na tmavé a vlhké miesta, kde sa pôvodne vyliahli.

Z príbehu o komároch sa môžeme veľa naučiť, ako efektívne inštalovať zdroje pre lapače hmyzu a dezinfekciu. Optimálna doba pre použitie pascí je na začiatku jari – cieľom je zachytiť UV citlivý hmyz akonáhle sa vyliahne. Svietidlá by mali byť pod napätím za súmraku a vypnuté za úsvitu – zničením mladej populácie pomáha zabrániť k vzniku ďalších. V lete bude potom počet dospelých jedincov výrazne znížený. Avšak pasce musia byť ponechané v prevádzke, aby prilákali aj ďalší prilietavajúci hmyz zo vzdialenejších oblastí, ktoré neboli dezinfikované.

Škodlivé účinky hmyzu

Lietajúci hmyz má chuť na naše zvyšky -, ktoré by uspokojili ich chuť na hnijúcu organickú hmotu. Je samozrejmosťou povedať, že náš rozkladajúci odpad sa doslova hemží patogénnymi látkami. Počas kŕmenia ich hmyz nazbiera a následne rozloží všade kam pristane. Mnohé z týchto patogénov sú obzvlášť škodlivé pre človeka: Streptokoky (spôsobujú infekcie zažívacieho traktu a kože), Kampylobakterióza (vedie k nebezpečným črevným infekciám), Chlamýdie (spôsobujú vážne ochorenia), Klebsiella (spôsobuje bolestivé infekcie močových ciest a dýchacieho systému).

Konštantná ochrana kritických oblastí má obrovský význam. Za účelom minimalizácie týchto škodlivých účinkov, boli už stanovené určité zásady a predpisy v mnohých krajinách. Napríklad v susednom Maďarsku je dokonca zákonná povinnosť zabezpečiť dostatočnú ochranu vo všetkých podnikoch, ktoré súvisia s výrobou; prípravou, procesom, balením, obchodom, prepravou, manipuláciou, predajom alebo dovozom potravín pre spotrebiteľov.

 

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Široký sortiment a veĺmi nízke ceny. Nikde inde takéto biele svetlo nepredávajú ani nemajú v ponuke (v ziadnych známych obchodoch, kam som najprv išla).…

Overený zákazník,

cena výber

Overený zákazník,

Do 24 hodín po objednaní som tovar mal doma.

Overený zákazník,