Teraz je ten správny čas začať bojovať proti hmyzu

Lietajúci hmyz ako muchy, osy či komáre dokážu preniesť až 4 milióny baktérií. Potenciál pre kontamináciu je všade, kde pristanú a ich prítomnosť je úplne neprijateľná v oblasti hygieny - v priestoroch, kde platia najprísnejšie hygienické pravidlá (kuchyne, reštaurácie, supermarkety a pod.). Sylvania vyrába silný arzenál lámp UV-A, ktoré pritiahnu hmyz tak, že môže byť buď zničený, alebo zneškodnený humánnym spôsobom. Sortiment zahŕňa široké spektrum tvarov a veľkostí hodiacich sa pre každú aplikáciu. UV-A lampy sa dnes však využívajú aj v mnohých spin-off aplikáciách v iných priemyselných odvetviach (napr. aj v kozmetickom biznise, kde sú UV-A rúrky používané do UV lámp na tvrdnutie gélových nechtov).

Sylvania v boji proti hmyzu ponúka skvelé riešenia

Sylvania Blacklight BL368 – Linear & Circline

Nedávne zlepšenie vo fosforovej technológii viedlo k vylepšenej generácii UV-lampy s oveľa vyššou mierou atraktivity pre hmyz. Tento rad, tzv. BL368 má prémiový vysoký rozsah výkonu.

 

Hlavné vylepšenia:

1. Rozloženie energie BL368 lampy je v oveľa užšom pásme sústredené okolo spektrálneho vrcholu na 368nm. To je široko akceptované ako najdôležitejšia frekvencia na prilákanie lietajúceho hmyzu. Žiarenie pri 368nm je dvakrát silnejšie ako u BL350 trubiek – z tohto dôvodu lampa priťahuje oveľa viac hmyzu.

2. Výrazne znížená amortizácia UV-A výkonu počas životnosti. Po 5 000 hodinách prevádzky, si lampa udržuje 80% svojej pôvodnej 100% výkonnosti. Výsledkom toho je, že pracuje dlhšie a lepšie v priebehu celej sezóny.
Lampy existujú v lineárnej, kruhovej a kompaktnej verzii.

Sú elektricky a rozmerovo ekvivalentné k iným žiarivkám podobných vlastností. Okrem lapania hmyzu sú teraz rozšírené aplikácie pre diazo tlačiarenské stroje, chemické spracovanie, foto polymerizácie a detekciu minerálov. Nová aplikácia, predovšetkým pre kompaktné lampy, je zariadenie na schnutie/tvrdnutie nechtov. Sylvania kompaktná BL-lampa zaručuje, že proces sušenia netrvá dlhšie ako 2 minúty. Výsledkom sú prirodzene žiariace a silné nechty.

Blacklight Toughcoat™

Ďalším úžasným produktom od Sylvanie sú lampy Toughcoat ™, ktoré sú odolné proti roztriešteniu Blacklight lampy, čím zaručujú vynikajúcu retenciu fragmentu v prípade rozbitia. Rúrky sú potiahnuté ochranným teflónom FEP. Tento povlak sa líši od bežnej PET polyméry v tom, že prenáša až 97% UV žiarenia tak, aby bol zaistený maximálny účinok atraktivity pre hmyz.

Prečo používať lampy Toughcoat ™?

Najmä pre ich schopnosť zadržať črepiny v prípade poškodenia. V mnohých spoločnostiach, najmä tých, ktoré pôsobia v potravinárskej oblasť (i reštaurácie), hrozí skutočné riziko kontaminácie sklom a ortuťou. Ochranná FEP povrchová úprava spĺňa IEC60068-2-75, obstála v skúške kyvadlovým kladivom (5 J), ale aj v teste pádu zo 4 metrov, čo dokazuje vynikajúce zadržanie skla v prípade náhodného poškodenia žiarivky. Navyše, priepustnosť 97 % UV-A FEP udržuje maximálne vábenie pre hmyz. Nedochádza k zafarbovaniu alebo zažltnutiu povrchovej úpravy odolnej proti rozbitiu v priebehu celej životnosti žiarivky (> 10 000 hodín). V priebehu životnosti nedochádza k degradácii FEP materiálu.Využitie Toughcoat ™

• Vábenie hmyzu v reštauráciách, kuchyniach, obchodoch s potravinami, supermarketoch
• Závody na spracovanie potravín
• Farmaceutický priemysel
• Všade tam, kde je potrebné výrazne znížené riziko kontaminácie sklom a ortuťou – pomáha predchádzať zraneniam a strate výrobného času.

 

AKO LAPAČE HMYZU FUNGUJÚ?

Všetky lapače hmyzu sú zamerané na základný fenomén, a to, že lietajúci hmyz je priťahovaný dlhou vlnou UV-A žiarenia. Za účelom maximalizácie efektívnosti pascí, potrebujeme hlbšie porozumenie, kedy a prečo je hmyz priťahovaný.

Vysvetlime si to na príklade komárov – proces začína s prípravou na príchod nových jedincov. Matka komára kladie vajíčka na tmavom a vlhkom mieste, kde noví jedinci budú mať prístrešie počas dozrievania. Voľba lokality je veľmi dôležitá, pretože čerstvo vyliahnutý hmyz je obzvlášť náchylný k dehydratácii. V skutočnosti po vyliahnutí, môžu vychádzať von len v neprítomnosti slnečných lúčov, ktoré spôsobujú dehydratáciu a smrť. Vzhľadom na to, že sa môžu objaviť len v tme, ich oči sa vyvinuli ako obzvlášť citlivé na nízke úrovne UV-A žiarenia počas noci. Prirodzený inštinkt ich ženie smerom k lepšie osvetleným oblastiam, kde môžu vidieť ľahšie – a práve tieto oblasti môžu byť vyrobené umelo pomocou lámp UV-A.

Ako mladý hmyz dospieva, jeho odolnosť voči nebezpečenstvu dehydratácie začne posilňovať. Nakoniec je schopný lietať aj v podvečer počas vyššej úrovne slnečného žiarenia, a jeho oči začnú strácať svoju UV citlivosť. Potom je zrejmé, že účinnosť UV pascí funguje najlepšie s mladšími jedincami hmyzu. V čase, keď sú samice pripravené klásť svoje vlastné vajíčka, ich citlivosť na UV žiarenie je úplne preč. Namiesto toho prevláda strhujúci smäd po krvi, ktorý v nich vyvoláva vôňa a teplo ľudských a zvieracích tiel. Avšak samička túži nájsť bezpečné miesto, kam nakladie vajíčka, a tak ju prirodzený inštinkt bude priťahovať na tmavé a vlhké miesta, kde sa pôvodne vyliahli.

Z príbehu o komároch sa môžeme veľa naučiť, ako efektívne inštalovať zdroje pre lapače hmyzu a dezinfekciu. Optimálna doba pre použitie pascí je na začiatku jari – cieľom je zachytiť UV citlivý hmyz akonáhle sa vyliahne. Svietidlá by mali byť pod napätím za súmraku a vypnuté za úsvitu – zničením mladej populácie pomáha zabrániť k vzniku ďalších. V lete bude potom počet dospelých jedincov výrazne znížený. Avšak pasce musia byť ponechané v prevádzke, aby prilákali aj ďalší prilietavajúci hmyz zo vzdialenejších oblastí, ktoré neboli dezinfikované.

Škodlivé účinky hmyzu

Lietajúci hmyz má chuť na naše zvyšky -, ktoré by uspokojili ich chuť na hnijúcu organickú hmotu. Je samozrejmosťou povedať, že náš rozkladajúci odpad sa doslova hemží patogénnymi látkami. Počas kŕmenia ich hmyz nazbiera a následne rozloží všade kam pristane. Mnohé z týchto patogénov sú obzvlášť škodlivé pre človeka: Streptokoky (spôsobujú infekcie zažívacieho traktu a kože), Kampylobakterióza (vedie k nebezpečným črevným infekciám), Chlamýdie (spôsobujú vážne ochorenia), Klebsiella (spôsobuje bolestivé infekcie močových ciest a dýchacieho systému).

Konštantná ochrana kritických oblastí má obrovský význam. Za účelom minimalizácie týchto škodlivých účinkov, boli už stanovené určité zásady a predpisy v mnohých krajinách. Napríklad v susednom Maďarsku je dokonca zákonná povinnosť zabezpečiť dostatočnú ochranu vo všetkých podnikoch, ktoré súvisia s výrobou; prípravou, procesom, balením, obchodom, prepravou, manipuláciou, predajom alebo dovozom potravín pre spotrebiteľov.

 

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

No výborná ochotná komunikácia, môžem len odporučiť.

Overený zákazník,

obchod mi dal okamzite vediet ze tovar nemaju

Overený zákazník,

rychle dodanie

Overený zákazník,